Lindaco – Krag

Výplatní stroje vyráběné švédsko-norskou firmou Krag Maskinfabrik AS a exportované prostřednictvím švédské firmy Lindaco umožňují zhotovování dvoubarevných výplatních otisků. Předchůdkyní firmy, společnosti Krag z Osla, je přisuzováno vyrobení prvního výplatního stroje tohoto výrobce na světě (vynálezce Karl Uchermann).

V Československu byly v červenci 1990 v provozu jen dva výplatní stroje tohoto výrobce. Jeden z nich byl v podatelně Československé televize Ostrava a druhý na poště 613 00 BRNO 13. První použití tohoto výplatního stroje zaznamenáváme v březnu 1976 a to na poště Brno 13 – Černá Pole (613 00). Jednalo se tak o první výplatní stroj této soustavy v Československu, který používala pošta. Přesné datum počátku používání je 1.3.1976.

Popis soustavy

u firemního otisku (Čs. televize Ostrava) – dvojí barva v jednom otisku (označení uživatele fialová; ostatní části – barva červená); výplatní razítko nemá znaménko; typické číslice výplatního razítka – větší mezery mezi jednotlivými číslicemi; výplatní razítko připomíná více čtverec než obdélník.

zdroj: https://en.wikibooks.org/wiki/International_Postage_Meter_Stamp_Catalog/Czechoslovakia


Dvoubarevný předváděcí výplatní otisk skandinávské firmy Lindaco-Krag, který byl prezentován v roce 1974 v Brně na strojírenském veletrhu. Tyto otisky nejsou u nás číselně evidovány a katalogizovány.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..