Frama

Světoznámá švýcarská firma vyrábějící výplatní stroje a také přístroje na výdej automatových známek. Název firmy je odvozen od slova FRAnkierMAschinen = výplatní stroje.

U nás byl tento stroj uveden do provozu 19.8.1980 (viz Věstník federálního ministerstva spojů, č. 29 ze 17.7.1980).

Výplatní pásek z 18.8.1980
den před otevřením
Výplatní pásek – SPECIMEN

Z obrázku výplatního otisku zjistíme, že za datovým údajem je uvedena hodina podání zásilky, minutový údaj (otočený o 90o) je uváděn na doložených zásilkách jen v půlhodinových intervalech (00 nebo 30). Na vzorech výplatních otisků ve Věstníku a letáku je uveden časový údaj 15 (minut). Na prohlédnutých zásilkách nebyl tento údaj (15 nebo 45) prozatím zjištěn.

Doba zkušebního provozu pro veřejnost uvedená ve Věstníku neodpovídá skutečnosti. Provoz byl zahájen, jak je uvedeno výše, dne 19.8.1980, pravděpodobně po odkladech. Ukončení provozu až v roce 1981 je doloženo zásilkami ve Filatelii (1) – v období 9.-14.2.1981. Výjimečnost tohoto zkušebního provozu je dána výhradním použitím výplatního pásku.

výplatní stroj FRAMA – Filatelie č. 4/2019, str. 8

Ve Věstníku bylo přímo uvedeno:

Po nastavení částky výplatného vydá stroj nálepku, na níž je uveden název podací pošty, den a hodina podání zásilky a výše výplatného. Otisk na nálepce bude proveden červenou barvou a bude umístěn v pravém horním rohu zásilky v místě pro výplatní známky.

U většiny typů výplatních strojů používaných v Československu byla také možnost otisku na výplatní pásku, ale tento způsob se používal jen ve výjimečných případech u objemných nebo tvarově nerovných zásilek. Z obrázku výplatního stroje je patrné, že nebylo možné provést přímý otisk na zásilku. Při tomto výhradním používání výplatního proužku jde o funkční podobnost s cennými nálepkami APOST, ale celý systém APOST jsou vlastně poštovní výplatní otisky na vyšší úrovni zpracování zásilek. Ještě na vyšší úrovni je digitální generace modrých výplatních otisků, zaváděná v současnosti u nás.

Další informace najdete:

1 Zedník, V.: Zapomenuté „výplatní otisky“, Filatelie 2/2016, s. 13.

2 Leiš, Novák, Šilhán: Výplatní stroj Frama na poště Praha 5, Filatelie 4/2019, str. 8.

3 komentářů k “Frama

  1. Ivan Leiš

    Tuto informaci bych rád doplnil těmito údaji:
    – tento stroj byl skutečně vynalezen v provozech švýcarské firmy FRAMA, ale byl plně vyroben v továrně firmy SATMAN v Le Lude (department Sarthe). Takže se jedná o švýcarsko – francouzskou koprodukci,
    – celistvost s otiskem podaným v patnáctiminutových intervalech se dochoval. Ve sbírce mám otisk ue dne 18. 11. 1980, čas: 10.15 hod. – reprodukce na mých stránkách http://www.historiapostalis-etc.cz,
    – nejzazším otiskem v mé sbírce je otisk s datem 2. 2. 1981, čas 13.30,
    – jde o otisk s netradičním denním razítkem , druhý otisk s časovým údajem (předtím otisk SATAS (ve Francii SP),
    – stroj měl jednu zvláštnost: v případě vynulování hodnot ve výplatním razítku se vynulovalo i datum,
    – při zkušebním provozu byly vyzkoušeny dva typy výplatní pásky: originální – bezbarvý lep, československý – nažloutlý lep),
    – osud stroje? Dle získaných informací výplatní stroj byl po ukončení zkušebního provozu vrácen výrobci (není jasné, zda do Švýcarska či do Francie) a posléze demontován. Bohužel se nezachoval a naší sekci se nepodařilo uložit jej v depozitáři Poštovního muzea ve Vyšším Brodě na rozdíl od dalšího stroje SATAS francouzské výroby (a a dalších strojů).

    Ivan Leiš

  2. Ivan Leiš

    Hodinový údaj pro podání zásilky v denním razítku v poštovním výplatním stroji FRAMA, který byl ve zkušebním provozu na poště 150 00 PRAHA 5 od 19. 8. 1980 do začátku února 1981 byl automaticky nastavovaný a vyznačoval vždy každou čtvrt hodinu, nikoliv půl hodinu. V mé sbírce mám několik otisků s tímto údajem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..