Postalia

Světoznámá německá firma Postalia vyrábějící od roku 1938 výplatní stroje. Její výrobní program byl založen na principu stavebnicového systému, který umožňoval kompletovat různé modely. Od 60. let (rok 1953 ???) jsou různé modely strojů této firmy zavedeny i do čs. poštovního provozu (pošty i firmy).

Otisky jsou identifikovatelné pomocí velikosti a tvaru výplatních číslic. Soustava Postalia se na naše území dostala již ve 40. letech. Dosud jsou známy čtyři stroje Postalia, které vyplácely zásilky na zabraném území Sudet a byly dovezeny z Říše. Jejich osud po roce 1945 je zatím neznámý.

Postalia se stala v 80. letech 20. století součástí firmy Francotyp-Postalia a pod tímto označením vyrábí výkonné výplatní stroje i nadále. Některé z nich se objevily i na našem území v nové době.

Výplatní otisk

Základní rozlišovací znaky:

  • Pořadí výplatního otisku (zleva):
    • pro firemní otisky: označení oprávněného uživatele – denní razítko – výplatní razítko (na rozdíl od soustavy Francotyp),
    • pro poštovní otisky: denní razítko – výplatní razítko (někdy propagační text pošty),
  • Používá úzké číslice ve výplatním razítku („hubené nuly“) bez výplatního znaménka,
  • Výplatní hodnoty je vždy čtyřmístná a bez výplatního znaménka.

Jedná se o druhou nejvýznamnější soustavu československého poštovního provozu. Pošty prakticky výhradně používají POSTALIE (typické žehličky) u přepážek.

Použití

Výplatní otisky této soustavy používají podniky, firmy i pošty.

Ukázky výplatních otisků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..