Vznik České republiky
Dnem 1.1.1993 vznikla Česká republika rozštěpením tehdejšího Československa na dvě republiky (druhou bylo Slovensko). Bylo nutno provést i odluku poštovního provozu, jeho organizace a fungování. Změny se dotkly i výplatního otisku. Tímto dnem vznikl český výplatní otisk. Poprvé za doby existence tohoto způsobu vyplácení na našem území. Významný a historický okamžik.
Hlavní změna nastala:
- ve výplatním razítku:
- změnil se název státního celku: dříve „Československo“, nyní „Česká republika“.
- v dolní části výplatního razítka, kde se objevila „poštovní trubka“, jeden z hlavních symbolů poštovní přepravy.
- v denním razítku, kde ke změnám postupně začalo docházet v označení oprávněného uživatele (v hantýrce nazýváme tuto část štoček uživatele). Trubka i název republiky má několik variant. Od roku 1999 se v dolním mezikruží denního razítka začala objevovat licenční čísla výplatních strojů.
Tyto změny nastaly z důvodu změny státnosti. Pravidla vzhledu výplatního otisku se přenesla z minulých Poštovních řádů. Budiž zaznamenáno, že název ČESKOSLOVENSKO se v několika případech měnil na ČESKO-SLOVENSKO anebo na … SLOVENSKO (Česko vysekáno) a to během roku 1992 u některých slovenských uživatelů. Zajímavé je, že i Slovensko vklínilo symbol „poštovní trubky“ do výplatního otisku – v dolní části denního razítka se objevuje stylizovaná trubka, ale až později. Někdy na přelomu století, koncem devadesátých let byly výplatní razítka ještě bez tohoto symbolu.
Od roku 1999 se v dolním mezikruží denního razítka začala objevovat licenční čísla výplatních strojů. V dalších letech výplatní otisk prakticky nedoznal změn ve svém vzhledu.
Hlavní změny však byly ve dvou oblastech:
- v souvislosti se zavedením volného trhu a změnou ekonomického systému došlo k rozšíření dovozců a distributorů dalších světových značek výplatních strojů, tím se do poštovního provozu dostaly další systémy na podstatně širším základě než předtím. Některé systémy se objevily u nás i poprvé.
- ze sběratelského hlediska se jedná o hlavní charakteristické rysy a nálezy, které mohou být eventuálním nápomocny při sbírání:
- Denní razítko: různé velikosti a tvary číslic dat, pravidelná existence PSČ dle normy, dvoukruhové denní razítko s můstky (u Neopostu jen dvoukruh bez můstků), v dolní části mezikruží číslice, hvězdičky, křížky v různém počtu různých tvarů a vzdáleností, číslice data s tečkami i bez, od 1999 a dále v dolním mezikruží licenční číslo stroje.
- Výplatní razítko: vždy „pseudoznámka“ či „zoubkovaný obdélník“ různých tvarů a velikostí, vyplněné či prázdné zoubky, různá velikost rámečků, různé tvary (obdélníky, čtverce), různé tvary a velikosti číslic, symboly před číslicemi (např. vlnovky) u Pitney Bowes a Neopost!), několikamístná výplatní hodnota: 0000.00, 0000, 000.00, 00.00, 000 000, 0oo, … 0000, …000.00, .000.0, nápisy ČESKÁ REPUBLIKA nejednotné, u jednoho typu několik velikostí výplatního razítka, různé velikosti poštovní trubky.
Zavedení digitalizace
Dalším význačným rysem je zavedení digitalizace (norma ČSNEN 14615 (760305) z 1.9.2005) Název: poštovní služby – Digitální výplatní otisky – Aplikace, bezpečnost a návrh. Digitální výplatní stroje se v našem poštovním provozu objevily již na počátku našeho století, delší dobu před zavedením této normy.
Od roku 2001-2004 je uvedla na trh firma Francotyp-Postalia. Prvním digitálním modelem této firmy byl model T1000.
Od roku 2006 jsme zaznamenali i další firmy Pitney-Bowes s model „Easy Mail“, Frama s modely „Sensonic“ a Neopost s „SM26“. V poštovním provozu se konzervativně dodržuje červená barva otisků na rozdíl od Slovenska a dalších okolních států. Tam se používají modré digitální otisky zvláštního tvaru.
Struktura uživatelů
Struktura uživatelů též doznala změn. Omezil se počet státních uživatelů, přibyl lavinovitě počet soukromých a komerčních uživatelů. V tom je též nová skutečnost, která stojí za zaznamenání.
Propagační a příležitostné výplatní otisky se též rozrostly v souvislosti s rozvojem občanské společnosti. Pošty za poslední léta si též prožily svou „revoluci“. Souvisí se zavedením systému APOST, jejichž stroje lze používat též za obdobu výplatních strojů (tak jako v minulosti stroje produkující tzv. automatové známky). APOST vznikl na základě operačního systému SUSE LINUX a prakticky jej můžeme najít na každé poště. Jedná se o výrobek firmy Novell Professional Services Česká republika s.r.o. (dříve oddělení služeb zákazníkům SuSE CR sro). Operační systém SUSE LINUX je významně spolehlivý známý svými rozsáhlými modifikacemi a použitelný při mnoha službách, které Česká pošta poskytuje. Nálepky APOST jsou katalogizovány celosvětově ve světových katalozích, v České republice jde o velmi populární obor s organizovanou základnou.
K 1.4.2011 jsou na trhu systémy výplatních strojů (certifikovaní prodejci Českou poštou s.p.)
- PITNEY BOWES – zastupuje firma Robinco CS a.s. Praha 10,
- NEOPOST zastupuje EVROFIN Int. s.r.o. Ústí nad Labem,
- FRANCOTYP-POSTALIA
- Franco-Post CZ s.r.o. Praha 4,
- Dr. Jaroslav Barták-ALBACON Praha 3,
- FRAMA zastupuje XERTEC a.s. Praha 4.
Základní charakteristika výplatních strojů:
- Výplatní stroje jsou tzv. MV (multihodnotové) – lze nastavit a orazit jakoukoliv hodnotu v rámci konstrukčního mechanizmu stroje.
- Použito denní razítko dvoukruhové s/bez můstků.
- Variabilita síly můstků, velikostí číslic denního a výplatního razítka je značně vysoká, číslice v DR a VR obsahují většinou tečky za daty respektive desetinnou tečku v hodnotě.
- Tvar a velikost denního razítka u jednotlivých soustav se liší.